1. خانه
  2. بلاگ
  3. لوازم آرایشی و بهداشتی در جهان باستان

لوازم آرایشی و بهداشتی در جهان باستان

لوازم آرایشی و بهداشتی در جهان باستان

* لوازم آرایشی و بهداشتی در جهان باستان

جنگهای زیادی در طول تاریخ اتفاق افتاده که عمدتا یک زن نقش پررنگی در بوجودآمدن آن داشته است. زنان موجودات بسیار پیچیده‌ای هستند و این خصلت باعث جذابیت بیشتر ان ها شده است. اما در طول تاریخ بانوان به این درك رسیده اند كه چگونه جذاب تر شند و این جذابیت را حفظ كرده و بر آناضفه کنند!!! وپی برده اند هر اندازه زیبا تر باشند، جذاب تراند واز این صلاح خوفناك می توانند مانند یک اسلحه استفاده می کنند. قطعا متوجه شده اند یكی از وسایلی كه به جذابیت آنها می‌افزاید ” آرایش کردن” است. در هر دوره و زمانی هر کسی اشتیاق داشت ظاهر خود در را دلربا تر نشان دهد و سریعترین راه حل ممکن استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی بود، که بسیار هم مورد توجه اقایان و بانوان در زمان های گذشته قرار گرفت. حقیقت این موضوع از آثار باقی مانده از انواع کتیبه ها، تصاویر مختلف و بقایای کشف شده از اجساد مشخص شده است. این که چگونه افراد باستان توانسته اند انواع پودرها ، کرم ها ، لوسیون ها و عطر ها را از انواع مواد گیاهی و حیوانی درست کنند و استفاده می کردند.

لوازم آرایشی و بهداشتی در جهان باستان

لوازم آرایشی ( مصریان باستان)

لوازم آرایشی ( مصریان باستان)

تاریخ شروع آرایش متعلق به مصریان باستان است. آنها در مراسمات وآیین های مذهبی از عطر و لوازم آرایشی استفاده می کردند و حمام هایی مختص خوشبو کردن پوست بدنشان می گرفتند، به تمیزی و پاکیزگی بسار اهمیت می دادند و از روغن هایی برای نرم نگه داشتن پوستشان بعد از استحمام استفاده می کردند.  لوازم آرایشی برای مصری ها تا حدی بود مهم بود، که آنها را در کالاهایی که در سطح بین المللی معامله می شد گنجاندند. مصریان این عطر ها را با عصاره گیاهان گوناگونی چون عنبیه ، حنا ، چوب صندل ، گل رز ، نیلوفرها و کندر درست می کردند. مصری ها پیوند روشنی بین مواد آرایشی و الهی برقرار کردند ، به عنوان مثال ، کشیش ها در طول مراسم مذهبی اغلب مجسمه های خدایان را با روغن های معطر مسح می کردند و چهره و موی مردگان خود را آرایش می کردند و به آنها عطرهای خوشبو می زدند تا به بهترین نحو در جهان دیگر جلوه کنند. در مصر باستان محصولات آرایشی مرطوب کننده را از چربی و روغن یا لوسیون هایی از نترون و خاکستر درست می کردند، که برای پاک سازی پوستشان استفاده می شد. از کندر( که تلخی بو و طعمش اولین چیزی است که به ذهن می آید) به صورت صمغی معطر از درختان مختلف می گرفتند و از آن به عنوان عطری برای افراد زنده وهمچنین وقت مومیایی کردن مردگان استفاده می کردند( می شود گفت شبیه کافوری که ما به مردگان می زنیم). در واقع از گیاه کندر برای ازبین بردن بوی بد دهانشان، محکم کردن پوست و موی سر استفاده می کردند. از مخلوط برگ حنای پودر شده و موم ، خمیری رنگی (قرمز یا نارنجی) درست می کردند که برای رنگ کردن موی سر و ناخن ها استفاده می کردند، و برای رنگ دادن به ابرو های خود از دوده چراغ استفاده می کردند. همچنین ازمخلوط  كنه ی سرخ، اکسید آهن و تخم مورچه مخلوطی درست می کردند بعنوان رژلب و روژگونه‌، بانوان مصری هر کدام مجموعه لوازم آرایشی و بهداشتی خود را در صندوقچه ی چوبی نگهداری می کردند.

لوازم آرایشی در یـــونان 

لوازم آرایشی در یـــونان

یونانی ها همیشه تلاش می کرند تا آرایش جزئی داشته باشند ولی در عین حال زیبایی و پاکیزگی برایشان بسیار مهم بود. یونانی ها عطر های مشهورخود را از گیاهان مختلفی مثل پونه کوهی و موره وتعدای گل تهیه می کردند. خانم های یونانی از موادی که با نوعی گلسنگ ساخته می شد، بعنوان رژگونه استفاده می کردند همچنین از که  از سرمه ی سیاهی که شامل موادی مثل دوده ی چراغ، آنتیموان ،گل زعفران بود، تهیه می شد که برای خط چشم استفاده می کردند وچشم هایشان را دلربا تر می کردند. و حلزون را بر روی پوست خود قرار می دادند تا به از بین بردن کک و مک  وچروک ها کمک کند. از چربی دنبه گوسفند کرم و فضولات بزمجه  کرمی ساختند که برای از بین بردن لکه های پوستی و چین و چروک مفید بود. از خاکستر چوب برخی درختان به عنوان ماده ای بسیارمفید برای تمیز کردن دندان هایشان استفاده می کردند. یونانی های باستان اغلب بهترین لوازم آرایشی و بهداشتی را با مردگان در مقبره  وبه همراه او دفن می کردند.

لوازم آرایشی در روم باستان

لوازم آرایشی در روم باستان

در روم باستان هم استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی یکی از مشغله های هم مردان وهم زنان بود.  بانوان رومی کرمی ازمخلوط  گچ و سرب  تهیه کردند که از آن برای سفیدتر شدن پوستشان استفاده می کردند، همچنین با  برخی گیاهیان مثل حنا و زعفران و حشره ی کنه قرمز پودری برای آرایش، گونه ها و لبهایشان درست کردند. رومی ها از مخلوط  آرد ذرت و شیر، عسل وکره  ماسک هایی برای صورت تهیه کردند برای پاکسازی و درخشان تر کردن پوست صورتشان. رومی ها نیز مانند یونانی ها و مصری ها به خوشبو بودن و حمام کردن و نظافت ایمان داشتند. بانوان رومی سعی می کردند، هنگام استحمام ازشراب و شیر استفاده کنند تا پوستشان سرحال تر شود. همچنین آقایان رومی نیز بعد از حمام کردن از انواع عطر و روغن های خوشبو برای معطر کردن ونرم نگه داشتن پوستشان استفاده می کردند. شعرها و نقاشی های بسیار زیادیاز روم باستان درباره ی زیبایی و پاکیزگی وجود دارد که بیان گر اهمیت دادن آنان به این موضوع است. رومی ها عطرهایشان را از عصاره های گیاهان و گل های مختلف نظیر گل رز، بنه ، ریحان ، افسنطین تهیه می کردند.  از ترکیب کندر ، روغن زیتون ، گلاب ، تخم مرغ ، عسل و روغن بادام ماسک ها و روغن هایی تهیه می کرند و به صورت خود می زدند که خاصیت پاک کنندگی وازبین بردن آکنه بود. معجونی با شیر الاغ، عسل،آرد گندم و سکنجبین ، گل نرگس و شاخ پودر شده تهیه کردند که برای نرم کردن، تمیز کردن و پاک سازی پوست را انجام می داد.

لوازم آرایشی در ایـــران باستان

باستان شناسان ابزارهای گوناگونی از آرایش ( آیینه، شانه، عطر دان ها و سرمه دان ها) و وسایل زینتی ( النگو ،گردنبند، دستبند و گیره مو) را در شهر سوخته کشف کرده اند، که  نشان می دهد بانوان و مردان ایرانی حدود ده هزار سال پیش آرایش می کردند و خود را با زیور آلات مختلف آراسته می نمودند. ماسک ها و مجسمه های کشف شده بیان گر این موضوع است که ایرانیان باستان چشم و ابروهای خود را تیره می کردند و حالت می دادند همچنین گونه ها و لب های خود را سرخ می کردند. ایرانیان نیز از دیرباز به نظافت و پاکیزگی و بهداشت شخصی اهمیت می دادند و بعد از هر استحمام از روغن هایی برای نرم ماندن پوست و عطرهایی برای خوشبو ماندن بدن استفاده می کردند. عدد هفت بین ایرانیان بسیار مقدس بود و از این سنت برای آرایش صورت و موی نیز و به اصطلاح هفت قلم آرایش می کردند. این هفت قلم عبارتند از: سورمه، سفیداب، حنا، وسمه، خال، زارک و قاعده بودند. از سرمه برای خط چشم، از سفیداب برای روشن تر کردن پوست صورت،از حنا برای رنگ کردن موها، از وسمه برای رنگ زدن ابرو، از زارک برای زرد کردن موها، و خال که داشتن طبیعی آن نعمت بزرگی بود و در غیر اینصورت با سورمه یک نقطه ی سیاه گوشه لب می گذاشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشته های مرتبط

فهرست
پشتیبانی آنلاین در واتساپ
شروع مکالمه
جهت تماس با کارشناس فروش و پشتیبانی در واتساپ کلیک کنید